Jeotermal Enerji Üretim Tesisleri H2S Ölçümü

H2S’in tebliğde belirtildiği gibi optik olarak ölçümü UV (ultraviyole) ışın kaynağından çıkan ışınları absorplaması esasına dayanır. Sıcak ekstraktif sistem ile alınan numune UV-spektroskopi teknolojisi kullanılarak H2S sürekli olarak izlenebilmektedir. Ekstraktif sistemlerin en güzel yanı modüler olmaları ve istenilen şartlara göre dizayn edilebilmeleridir. Dr. Födisch UV Analyser UVA 17 HW ile tüm jeotermal enerji üretim tesislerinde, CO2 varlığında herhangi bir girişim olmayacak şekilde %99,5 güven aralığında ölçüm yapılabilmektedir.

Jeotermal enerji üretim tesislerinde H2S parametresinin sürekli olarak izlenmesi gerektiğinde kullanılacak analizörlerin TS EN 14181 standardı kapsamında KGS1 sertifikasının bulunmaması durumunda, bu parametrenin ölçümünü SEÖS ile gerçekleştirmek amacıyla seçilecek olan analizörün, CE belgeli, TS EN 15267-3 ve TS EN ISO 14956 standartlarına ya da dünya genelinde bu standartların muadili olarak kullanılan standartlara göre performans ve belirsizlik testlerinin yapılmış ve şartları sağladığının belgelenmiş olması; ısıl dönüştürücü ve kimyasal ölçüm metotları olmadan, optik ışık metodu ile doğrudan H2S ölçümü yapabilen, uygun ölçüm aralığına sahip olması zorunludur.

Ülkemizde geliştirilerek üretilen SEÖS analizörlerinin, TS EN 14181 içerisinde yer alan KGS1’e göre performans testleri ve belirsizlik hesaplarının TÜBİTAK MAM tarafından, TS EN 15267-3 ve TS EN ISO 14956 standartlarına göre yapılarak şartların sağlandığının raporlanması durumunda, söz konusu analizörlerde KGS1 sertifika zorunluluğu aranmaz.”

Econorm Çevre Teknolojileri © 2024 Tüm hakları saklıdır.